تدریس خصوصی یا دوره های آموزشی؟ کدام مناسب‌تر است؟

تدریس خصوصی یا دوره های آموزشی؟ کدام مناسب‌تر است؟

انتخاب میان تدریس خصوصی یا دوره های آنلاین آموزشی یکی از چالش های مهمی است که بسیاری از دانش آموزان و پدر و مادرها با آن مواجه هستند چرا که هر یک از افراد به دنبال راهی هستند تا زودتر به موفقیت دست یابند به همین خاطر انتخاب بهترین مسیر برای صرف انرژی، وقت و هزینه بسیار با اهمیت است. 

در واقع روش های بسیاری برای آموزش به دانش آموزان وجود دارد که از میان تمامی آن ها اغلب افراد به فکر تدریس خصوصی یا دوره های آموزشی می افتند؛ اما نکته حائز اهمیت این است که مزیت انتخاب هر یک از این روش ها چیست و کدام یک مناسب تر است و می توان زودتر به نتیجه ایده آل دست یافت؟

بنابراین اگر می خواهید بدانید تفاوت تدریس خصوصی با دوره های آموزشی چیست، بهتر است در ادامه این مقاله همراه ما باشید تا بتوانید با کسب اطلاعات بیشتر و آگاهی نسبت به مزیت هر یک از این روش ها اقدام نمایید.

مقایسه تدریس خصوصی با دوره های آموزشی

مقایسه میان تدریس خصوصی با دوره های آموزشی برای تمامی پدران و مادران پیش آمده است بخصوصی کسانی که می دانند، فرزندشان نیاز به یک روش دیگر برای پیشرفت در درس هایش است به سراغ این مقایسه می روند. بسیاری از دانش آموزان بخصوص در مقطع دوره متوسطه دوم نیز به فکر این هستند تا بهترین روش را انتخاب کنند تا زودتر به نتیجه برسند.

اما برای مقایسه میان تدریس خصوصی با دوره های آموزشی، باید در ابتدا به ویژگی هر یک از این دوره ها اشاره نمود تا دانش آموزان و حتی پدران و مادران بتوانند با خیالی آسوده و آگاهی کافی بهترین اقدام را انجام دهند. 

تدریس خصوصی یا دوره های آموزشی

ویژگی های تدریس خصوصی

برای مقایسه میان تدریس خصوصی با دوره های آموزشی در ابتدا به ویژگی های تدریس خصوصی می پردازیم تا بدانید که فواید کلاس خصوصی برای دانش آموز چیست؛ بنابراین ادامه این مقاله را دنبال کنید تا بتوانید با خیالی آسوده اقدام نمایید.

تدریس خصوصی با توجه به توانایی و هوش دانش آموز 

تدریس خصوصی توسط معلم خصوصی انجام می شود که شیوه برگزاری این کلاس ها بدین شکل است که تنها یک دانش آموز می تواند حضور داشته باشد به همین خاطر معلم نیز می تواند پی ببرد که توانایی و هوش این دانش آموز چقدر است تا بتواند بهترین روش تدریس را انتخاب نماید.

در تدریس خصوصی همه چیز ملموس است و معلم می تواند با پی بردن به ویژگی های شاگرد خود بهترین روش ها را پیاده سازی کند تا وی زودتر به نتیجه دلخواه دست یابد.

شناخت ضعف های دانش آموز با تدریس خصوصی

زمانی که تدریس خصوصی را انتخاب می کنید، ضعف های دانش آموز پیدا می شود چرا که معلم خصوصی به دنبال شناخت ضعف ها و پیدا کردن بهترین راه حل برای حل این مشکل است تا دانش آموز بتواند با غلبه بر ضعف هایش، به پیشرفت چشمگیری دست یابد.

بنابراین می توان گفت که یکی از بهترین مزیت های تدریس خصوصی این است که با انتخاب این روش ضعف های دانش آموز زودتر پیدا می شود و می توان همین ضعف ها را به نقطه قوت وی تبدیل نمود.

رفع اشکال با تدریس خصوصی

بخشی از تدریس خصوصی که توسط معلم خصوصی انجام می شود، به رفع اشکال اختصاص می یابد. رفع اشکال با پرسش و پاسخ و حل تمرین موجب می شود تا دانش آموز بتواند پی ببرد که کجاها اشتباه کرده است تا دیگر تکرار خطا صورت نگیرد.

به کارگیری مهارت های انگیزشی در تدریس خصوصی

در تدریس خصوصی از مهارت های انگیزشی استفاده می شود مثل همین تشویق های ساده که می تواند انگیزه دانش آموز را به میزان قابل توجهی افزایش دهد. در واقع با استفاده از مهارت های انگیزشی می توان به دانش آموز ثابت نمود که پیشرفت چشمگیری داشته است و می تواند به موفقیت دست یابد.

در واقع حین مقایسه تدریس خصوصی با بسته های آموزشی می توان پی برد که این مورد تنها در تدریس خصوصی وجود دارد یعنی دانش آموزان تنها با این روش می توانند تشویق شوند.

تدریس خصوصی دانش آموزان

هزینه تدریس خصوصی به نسبت دوره های آموزشی بیشتر است

یکی از مهم ترین ویژگی های تدریس خصوصی این است که هزینه آن کمی بیشتر از بسته های آموزشی است چرا که معلم در جلسه آموزش حاضر می شود و با توجه به ویژگی های دانش آموز تدریس را آغاز می کند اما در بسته های آموزشی یک سری آموزش برای تمامی افراد با هر توانایی در نظر گرفته شده است.

امکان گزارش دهی به والدین با تدریس خصوصی

در تدریس خصوصی معلم می تواند در پایان هر جلسه گزارشی به والدین دانش آموز ارائه دهد و بگوید که وی با طی کردن این جلسات به رشد خوبی رسیده است و ادامه دادن به آن می تواند پیشرفت او را تضمین کند. والدین با این گزارش خیال‌شان آسوده می شود که دیگر نیاز به نگرانی از بابت موفقیت فرزند نیست.

نظارت دقیق به حل تمرین دانش آموز

زمانی که شما روش تدریس خصوصی را انتخاب می کنید باید آگاه باشید که معلم خصوصی در این جلسات نظارت دقیقی بر روی حل تمرین دانش آموز دارد و به او کمک می کند تا ضعف هایش را بشناسد و سپس اقدام به برطرف نمودن آن کند.

زمانی که نظارت دقیقی بر روی دانش آموز وجود داشته باشد، وی می داند که باید تلاش کند تا مورد تشویق قرار گیرد به همین خاطر تلاش وی با این روش مضاعف می شود.

ویژگی های دوره های آموزشی

پیشتر با ویژگی های تدریس خصوصی آشنا شدید اما حالا نوبت آن است که با ویژگی های دوره های آموزشی نیز آشنا شوید تا در نهایت بتوانید بهترین تصمیمات را اتخاذ نمایید.

امکان مشاهده مجدد آموزش ها

یکی از بهترین ویژگی های بسته های آموزشی این است که امکان دیدن مجدد آموزش ها و رفع اشکال وجود دارد با این کار دانش آموز می تواند هر زمان که نیاز به تمرین و تکرار دارد دوباره با استفاده از بسته های آموزشی اقدام نماید.

تمرین و تکرار موجب می شود تا ذهن دانش آموز آماده تر شود به همین خاطر می توان با تهیه نمودن بهترین بسته های آموزشی این فرصت را فراهم آورد.

هزینه کمتر نسبت به تدریس خصوصی

بسته های آموزشی که به فروش می رسند اغلب هزینه بسیار کمتری به نسبت دیگر روش ها دارند چرا که تمامی آموزش ها در قالب یک سی دی به فروش می رسد. بنابراین اگر می خواهید بسته های آموزشی را تهیه نمایید خیال‌تان از این بابت آسوده است.

ناگفته نماند که شما می توانید در کنار تمامی روش های منتخب برای یادگیری و آموزش، اقدام به خرید بسته های آموزشی نمایید تا هر زمان که نیاز داشتید بتوانید از آن استفاده کنید.

کودک درحال دیدن دوره آموزشی

بدون نیاز به صرف زمان و هزینه برای رفت و آمد

زمانی که شما یک بسته آموزشی خریداری می کنید، می توانید هر زمان که خواستید بدون صرف هزینه برای رفت و آمد، از این سی دی ها استفاده کنید.

در واقع یکی از بهترین مزیت های بسته های آموزشی همین مورد است که نیاز به صرف هزینه و تایم ندارد و جزو روش های کاملا به صرفه ای است که می توانید به سراغ آن بروید.

بدون در نظر گرفتن هوش و توانایی دانش آموز

یکی از ویژگی بسته های آموزشی که جزو معایب آن به شمار می رود این است که این بسته ها برای تمامی افراد به یک روش تهیه شده است و اصلا سطح دانش، هوش و توانایی دانش آموز در نظر گرفته نمی شود بلکه با توجه به کل، یک سری آموزش ها ارائه می شود.

بدون درنظر گرفتن ضعف های دانش آموز

بسته های آموزشی بگونه ای طراحی شده اند که امکان تعامل و گفتگو از طریق آن وجود ندارد و معلم و دانش آموز نمی توانند با یکدیگر در تعامل باشند و در نتیجه ضعف های دانش آموز شناخته نمی شود و او همچنان با ضعف هایش به سراغ مباحث آموزشی دیگر می رود.

دوره های آموزشی آنلاین

عدم نظارت بر روی عملکرد دانش آموز

با خرید بسته های آموزشی هیچ نظارتی بر روی عملکرد دانش آموز وجود ندارد و اگر دانش آموز تلاشی نکند در واقع این بسته ها تنها وقت او را گرفته است و هیچ مزیتی برایش نخواهد داشت. 

عدم نظارت جزو ویژگی های بسته های آموزشی است که می توان گفت اثرات بسیار بدی بر روی دانش آموز خواهد داشت به همین خاطر خیلی ها به سراغ این بسته ها نمی روند.

بدون ضمانت پیشرفت دانش آموز

زمانی که شما اقدام به خرید بسته های آموزشی می کنید، هیچ ضمانتی وجود ندارد که دانش آموز شما موفق شود. اما زمانی که از تدریس خصوصی کمک می گیرید، معلم تضمین می کند که دانش آموز می تواند با پیمودن مسیر تعیین شده به پیشرفت چشمگیری دست یابد.

جمع بندی

پیشتر با ویژگی های تدریس خصوصی و دوره های آموزشی آشنا شدید اما حالا نوبت شما است که بگویید کدام روش برای فرزندتان مناسب تر است و از طریق آن می توان شاهد پیشرفت وی بود؟ لازم به ذکر است که شما برای انتخاب بهترین روش باید به ویژگی های فرزند خود توجه نمایید تا بتوانید بهترین روش را انتخاب کنید.

همچنین ناگفته نماند که اگر علاقه دانش آموز به یادگیری و کسب دانش زیاد است می توانید از هر دو روش نیز استفاده نمایید که این با توجه به نظر معلم خصوصی باید انجام شود.

تدریس خصوصی و حضوری در بازی هوشان
دیدگاه‌ها ۰