آموزش ریاضی با بازی برای سنین پایین تاثیری دارد؟ 

آموزش ریاضی با بازی برای سنین پایین تاثیری دارد؟ 

اگر می خواهید کودکان از همان ابتدا با تمایل بیشتری به سمت یادگیری ریاضی برود، بهتر است که به سراغ آموزش ریاضی با بازی بروید. با این اقدام دانش آموزان برای یادگیری مفاهیم و اعداد مشتاق تر می شوند و اگر بتوانند در این بازی ها ببرند و موفق شوند، اعتماد به نفس آن ها افزایش می یابد، به همین خاطر است که امروزه توجهات بر روی تدریس خصوصی با بازی افزایش یافته است.

البته شاید شما به این نکته توجهی نکنید که که هر درس ریاضی و یادگیری هر مفهوم ریاضی، نیاز به بازی خاصی دارد و نمی توان با تهیه یک بازی توقع این را داشت که برای تمامی فصول کتاب ریاضی کارایی داشته باشد. اما نیازی هم نیست که برای تهیه بازی ها، هزینه های بسیاری را صرف نمایید؛ به طور مثال سودوکو یک بازی جذاب و کاملا اقتصادی است که اگر دانش آموز به سراغ آموزش ریاضی با بازی سودوکو برود، تمرکزش بر روی درس افزایش خواهد یافت.

برای اینکه با اهمیت تدریس خصوصی ریاضی با بازی آشنا شوید، بهتر است که در ادامه این مقاله  همراه ما باشید تا بتوانید از اهمیت و مزیت های آموزش مفاهیم با بازی فکری ریاضی بهتر و بیشتر آشنا شوید.

آموزش ریاضی با بازی برای کودکان

درس ریاضی جزو درس های سخت و دشوار برای کودکان است و اگر از همین دوره تقویت شود می توان شاهد بهترین ها در مقاطع بالاتر بود. بنابراین اگر به سراغ آموزش ریاضی با بازی برای کودکان بروید ذهن کودک از همان ابتدا برای یادگیری اعداد و مسائل مختلف ریاضی آماده تر می شود.

شاید در گذشته آموزش مفاهیم ریاضی با بازی فکری ریاضی خیلی رواج نداشت و معلمان حین تدریس به آن توجهی نمی کردند اما امروزه بسیار بر روی این موضوع تاکید می شود و همین امر منجر شده تا معلمان روش سنتی خود را تغییر دهند و به سمت آموزش ریاضی با بازی بروند.

اهمیت آموزش ریاضی با بازی به کودکان ابتدایی

دانش آموزان در مقطع ابتدایی با مفاهیمی همچون جمع، تفریق و یا ضرب و تقسیم مواجه هستند که جزو مهم ترین مباحث درسی است که هرکسی تا پایان زندگی خود با این موارد سروکار دارد به همین خاطر بهتر است که این موارد در مقطع ابتدایی از طریق بازی فکری ریاضی تقویت شوند.

بسیاری از بازی های امروزی به صورت هدفمند طراحی و تولید شده اند تا والدین دانش آموز با آگاهی کافی به سراغ خرید بهترین بازی بروند. البته توجه نمایید که هزینه آموزش ریاضی با بازی متغیر است و از کمترین تا بیشترین قیمت ها برای آموزش ریاضی با بازی وجود دارد و نیازی به نگرانی از بابت این موضوع نباید داشته باشید.

آموزش ریاضی با بازی به کودکان ابتدایی هم منجر به افزایش نشاط و شادابی آن ها می شود و هم ذهن دانش آموز برای یادگیری مفاهیم ریاضی آماده تر می شود.

آموزش مفاهیم ریاضی با بازی 

آموزش مفاهیم ریاضی از طریق تدریس امکان پذیر است اما اگر این تدریس تلفیقی از بازی و ریاضی باشد، تاثیر یادگیری مفاهیم به میزان قابل توجهی افزایش می یابد. در واقع آموزش مفاهیم ریاضی با بازی زمانی آسان است که هم این بازی به خوبی آموزش داده شود و هم بازی متناسب توانایی دانش آموز انتخاب شود و برای او جذابیت داشته باشد.

دانش آموزان ابتدایی میل و تمایل زیادی برای انجام بازی فکری ریاضی دارند و این فرصت خوبی است که والدین و معلمان برای تمرین دروس دانش آموز، از این بازی های استفاده کنند تا یادگیری مفاهیم جدید برای کودک آسان تر شود.

آموزش مفاهیم ریاضی با بازی 

یادگیری ریاضی با بازی چه مزیت هایی دارد؟

پیشتر با اهمیت آموزش ریاضی با بازی آشنا شدید اما شاید ندانید که اصلا چنین اقدامی چه فواید به همراه دارد به همین خاطر در ادامه به چند مورد از بهترین فواید بازی فکری ریاضی پرداخته ایم تا والدین و حتی معلمان آگاه شوند که آموزش ریاضی با بازی بر روی یادگیری دانش آموزان تا چه میزان تاثیرگذار است.

1_ آموزش ریاضی با بازی برای افزایش دقت دانش آموزان

یکی از بهترین فواید آموزش ریاضی با بازی این است که دقت دانش آموز بیشتر می شود. در واقع یکی از چالش هایی که معلمان و والدین با آن مواجه هستند این است که دانش آموزان اصلا دقت بالایی ندارند و همین امر موجب شده تا در حل تمرینات موفق نشوند. اما از طریق بازی فکری ریاضی می توان این موارد را تقویت نمود.

2_ آموزش ریاضی با بازی منجر به سهولت درک مفاهیم می شود

درک مفاهیم ریاضی بسیار برای برخی دانش آموزان دشوار است و باید ساعت ها وقت گذاشت تا یک فصل ریاضی را به دانش آموز درس داد. اما زمانی که افراد از بازی فکری ریاضی برای آموزش ریاضی استفاده می کنند، دیگر یادگیری ریاضی برای دانش آموز دشوار نخواهد بود.

3_ دانش آموز رغبت بیشتری برای یادگیری دارد

زمانی که آموزش ریاضی با بازی فکری باشد، تمایل و رغبت دانش آموز برای یادگیری ریاضی افزایش می یابد و همين امر موجب می شود تا هم سرعت یادگیری مفاهیم ریاضی افزایش یابد و هم دقت دانش آموزان بیشتر خواهد شد و در نتیجه زودتر می توان شاهد پیشرفت دانش آموز بود.

4_ افزایش اعتماد به نفس دانش آموزان با بازی فکری ریاضی

استفاده از بازی فکری ریاضی با برد و باخت کودک همراه است اما همین بازی منجر به افزایش اعتماد به نفس وی می شود حتی اگر دانش آموز در این بازی ببازد. این بازی ها بسیاری از ویژگی های کودک را تقویت می کنند و همین امر منجر شده تا تا تقاضا برای آموزش ریاضی با بازی افزایش یابد.

آموزش اعداد ریاضی با چه نوع بازی هایی موثر است؟

در ادامه این مقاله می خواهیم به چند مورد از بهترین بازی ها برای آموزش اعداد و مفاهیم ریاضی با بازی اشاره کنیم تا پدران و مادران آگاه شوند که چه نوع بازی هایی برای خرید توصیه می شوند. بنابراین ادامه این مقاله را از دست ندهید.

1_ سودوکو، افزایش تمرکز و ورزش مغز

سودوکو یکی از بهترین بازی ها برای ورزش مغز است که سن و سال نمی شناسد زیرا این بازی برای سنین مختلف طراحی شده است. بنابراین اگر فرزند شما در مقطع ابتدایی، متوسطه اول و حتی متوسطه دوم است می توانید با تهیه این جدول اقدام به تقویت ریاضی وی نمایید.

البته برای آموزش ریاضی با بازی سودوکو باید در ابتدا این بازی را به دانش آموز، آموزش دهید تا سپس دانش آموز بتواند بدون کمک این جدول را حل کند.

آموزش ریاضی با بازی با سودوکو

2_ ضربستان، بهترین بازی برای یادگیری مفاهیم ضرب و تقسیم

بازی فکری ریاضی ضربستان مناسب مقطع ابتدایی است؛ زیرا این بازی اقدام به تقویت ریاضی کودکان می کند تا آن ها بتوانند در کوتاه ترین زمان ممکن اعداد را جمع و تفریق یا ضرب و تقسیم نمایند.

توجه نمایید که عملیات جمع و تفریق و ضرب و تقسیم در ابتدای یادگیری دانش آموزان بسیار دشوار است اما از طریق بازی فکری ریاضی می توان اقدام به تقویت این موارد نمود.

ضربستان، آموزش ریاضی با بازی

3_ چرتکه، سهولت حل مسئله

چرتکه به عنوان بازی فکری ریاضی امروزه بسیار مورد توجه قرار گرفته است و بسیاری از افراد در تلاش هستند تا اغلب دانش آموزان بتوانند با چرتکه کار کنند؛ زیرا استفاده از چرتکه منجر به تقویت ذهن دانش آموز می شود تا آن ها بتوانند سخت ترین مباحث را در کسری از ثانیه حل کنند.

تهیه یک چرتکه برای دانش آموز و استفاده از آن منجر به تقویت ریاضی وی می شود به شرطی که این اقدام به درستی صورت گیرد تا دانش آموز میل و تمایل بالایی برای آموزش ریاضی با بازی داشته باشد.

 چرتکه برای آموزش ریاضی با بازی

4_ پرتاب تاس، یادگیری مفهوم احتمال

یکی از اقتصادی ترین بازی ها همین مورد است؛ زیرا می توان با تهیه تاس، دانش آموز را با مفهوم احتمال به خوبی آشنا کرد تا بتواند در حل مسائل در کوتاه ترین زمان اقدام کند.

آموزش ریاضی با بازی تاس هم در کلاس درس و هم خانه کاربرد دارد و دانش آموزان می توانند حتی با یکدیگر این بازی را تمرین کنند و سپس به صورت گروهی می توانند مسائل ریاضی را حل کنند.

 آموزش ریاضی با بازی تاس

جمع بندی

پیشتر راجع به آموزش ریاضی با بازی خواندید و حالا می دانید که استفاده از بازی فکری ریاضی تا چه میزان بر روی یادگیری دانش آموز موثر است. امروزه تمرکز افراد بر روی این است که تدریس ریاضی در مقطع ابتدایی ترکیبی از بازی و تدریس باشد تا ذهن دانش آموز بتواند برای یادگیری آماده تر شود. بنابراین بهتر است که در خانه نیز از برخی از بازی های فکری ریاضی استفاده شود تا دانش آموزان با برخی مفاهیم زودتر و بهتر آشنا شوند.

دیدگاه‌ها ۰