6 ترفند ساده برای سنجش پیشرفت دانش آموز خود

6 ترفند ساده برای سنجش پیشرفت دانش آموز خود

به عنوان یک معلم خبره و حرفه ای باید اقدام به سنجش پیشرفت دانش آموز خود کنید تا متوجه شوید که دانش آموز پس از تدریس خصوصی پیشرفتی کرده است و یا خیر نیاز به تغییر استراتژی ها است. برخی معلمان حتی کسانی که تجربه بسیاری در این حوزه دارند اقدام به ارزیابی پیشرفت شاگرد خود نمی کنند و مدام به تدریس دروس جدید مشغول هستند و در نهایت این کلاس هیچ بازده خوبی نخواهد داشت.

ترفند های بسیاری برای ارزیابی پیشرفت دانش آموز وجود دارد که برخی از آن ها بسیار ساده است و نیاز به صرف انرژی زیادی هم ندارد اما همین موارد می تواند اطلاعاتی به شما بدهد تا استراتژی های خود را برای تدریس خصوصی تغییر دهید و بتوانید بازده کلاس آموزشی خود را به میزان قابل توجهی افزایش دهید. بنابراین زمانی که صحبت از سنجش پیشرفت دانش آموزان است باید آگاه باشید که از طریق ترفندهای کاملا ساده و پیش پا افتاده می توان به اطلاعات خوبی دست یافت.

در ادامه این مقاله با ترفندهایی برای سنجش پیشرفت دانش آموز خود آشنا می شوید و سپس می توانید با اجرای این ترفندها پی ببرید که آیا روند تدریس خصوصی به درستی سپری شده است و دانش آموز به پیشرفت خوبی یافته است و یا خیر نیاز به تغییرات اساسی تری است بنابراین ادامه این مقاله از بازی هوشان را از دست ندهید.

اهمیت سنجش پیشرفت دانش آموز

سنجش پیشرفت دانش آموزان از چند بعد اهمیت دارد که در این بخش می خواهیم به مهم ترین آن اشاره کنیم تا آگاه شوید که پیشرفت دانش آموز پس از تدریس آنلاین یا خصوصی برای یک معلم تا چه میزان با اهمیت است.

مهم ترین بعد سنجش پیشرفت دانش آموز این است که آیا به عنوان یک معلم از روشی درست برای آموزش استفاده کرده اید و یا خیر نیاز به تغییر روش ها است. سنجش این مورد به شما کمک شایانی می کند تا اگر از طریق شیوه ای نادرست اقدام به تدریس کرده اید هر چه زودتر تغییراتی را لحاظ کنید.

با ارزیابی دانش آموزان مختلف متوجه خواهید شد که هر یک در موضوعی خاص مشکل دارند و یا همگی در یک موضوع مشکل دارند که همین امر نشان دهنده مشکل از سوی معلم است. قبول پذیرش مشکل از سوی معلم شاید خیلی دشوار باشد اما اگر بتوانید بپذیرید و اقدام به اصلاح آن نمایید شاهد پیشرفت چشمگیری در دانش آموزان خود خواهید بود.

یکی از مهم ترین دلایل برای ارزیابی پیشرفت دانش آموز خود این است که معلم پی می برد که آیا همه چیز مطابق برنامه پیش رفته است و دانش آموز برای درس خود به اندازه کافی وقت می گذارد یا سرگرم چیزهای دیگری است. گزارش نتیجه این مورد به خانواده ها نیز کمک می کند تا اگر مشکلی در عوامل محیطی وجود دارد، اقداماتی برای تغییر آن انجام دهند.

سه دانش آموز در حال ارزیابی پیشرفت خود

بهترین روش ها برای سنجش پیشرفت دانش آموز خود

برای سنجش پیشرفت دانش آموز خود 6 راهکار ساده وجود دارد که در ادامه با این موارد بهتر و بیشتر آشنا می شوید و سپس می توانید اقدام به استفاده از این ترفندها نمایید. در ادامه با این ترفندها و روش استفاده از هر یک آشنا می شوید.

امتحان کتبی

یکی از ساده ترین روش ها برای سنجش پیشرفت دانش آموز گرفتن یک امتحان کتبی در قالب سوالات تستی و تشریحی است که این آزمون باید بر حسب هوش و توانایی دانش آموز گرفته شود.

توجه نمایید که دانش آموزان همیشه از امتحان هراس دارند به همین خاطر پیش از گرفتن امتحان باید بستری را فراهم آورید که آن ها بتوانند در یک شرایط مناسب این امتحان را به خوبی پشت سر بگذارند.

محول کردن پروژه های مرتبط با درس

برای اینکه بتوانید بسنجید که آیا دانش آموز درس هایی که تا به امروز خوانده است را به خوبی یاد گرفته و یا خیر، می توانید پروژه هایی را به او واگذار کنید که مرتبط با آموزش باشد. با محول کردن پروژه های مختلف می توانید پی ببرید که دانش آموزان تا چه میزان پیشرفت کرده است.

البته ذکر این نکته ضروری است که پروژه های محوله نباید وقت گیر و هزینه بر باشند تا دانش آموز بتواند با رغبت و تمایل بیشتری جهت انجام آن اقدام کند.

ارزیابی دانش آموز در قالب یک کارنامه

اگر به عنوان یک معلم خصوصی اقدام به برگزاری جلسات خصوصی می کنید، می توانید به صورت هفتگی و یا ماهانه یک کارنامه صادر کنید که در آن تمامی نمرات دانش آموز درج شده باشد.

ارزیابی دانش آموز برای ارائه کارنامه از طریق شیوه های مختلفی امکان پذیر است و همین ارزیابی می تواند خانواده را آگاه کند که اگر عوامل محیطی خیلی مطلوب نیستند و دانش آموز تحت تأثیر آن است، تغییر یابد.

بررسی رفتار دانش آموز

یکی از بهترین شاخص ها برای ارزیابی پیشرفت دانش آموز همین مورد است؛ زیرا اگر تدریس به خوبی انجام گیرد و دانش آموز با این مطالب مشکلی نداشته باشد ،هم اعتماد به نفس بیشتری پیدا می کند و هم از میزان استرس و اضطراب او کاسته می شود. در مقابل هرچقدر که دانش آموز مضطرب و پر از استرس باشد، نشان دهنده این است که فضای آموزشی خیلی برای او ایده آل نبوده و نتوانسته به پیشرفت خوبی دست یابد.

به عنوان یک معلم باید آگاه باشید که پیشرفت دانش آموز تنها در دروسی که تدریس می شود نیست بلکه باید روی رفتار دانش آموز نیز کار کنید تا بتوانید شاهد تغییرات چشمگیری در او باشید.

پرسش شفاهی

برای سنجش پیشرفت دانش آموز می توانید از پرسش شفاهی کمک بگیرید. در طول ساعات تدریس مدام باید با دانش آموز در تعامل باشید و از او به صورت مکرر سوال کنید تا متوجه شوید که آیا تمرکز کافی دارد و یا می تواند به خوبی پاسخ دهد و یا خیر.

پرسش شفاهی به خوبی می تواند میزان پیشرفت دانش آموز را نشان دهد و اگر وی توانسته باشد به پیشرفت خوبی دست یابد، باید او را تشویق کنید تا علاقه بیشتری به تمرین و تکرار دروس پیدا کند.

ارائه درس

ارائه درس جزو اقداماتی است که خیلی ها از آن می ترسند و یا اعتماد به نفس بالایی برای انجام آن را ندارند؛ بنابراین ضروری است که در طول تدریس خصوصی و در برخی جلسات از دانش آموز خود بخواهید که برخی دروس را ارائه دهد تا متوجه شوید که وی چقدر مسلط به مبحث مشخص شده است.

ارائه درس منجر می شود تا دانش آموزان بیشتر تلاش کنند تا بتوانند با تسلط کافی ارائه دهند و ثابت نمایند که به پیشرفت خوبی در طول مدت مشخص شده رسیده اند. البته توجه نمایید که ارائه باید مرتبط با درس و مباحث درسی باشد، در غیر این صورت تنها وقت دانش آموز گرفته شده است.

ارزیابی سنجش دانش آموز ؛ کلید معمای رشد تحصیلی

پیشتر با نکات ارزیابی پیشرفت دانش آموز خود آشنا شدید و حالا می دانید که برای سنجش تمامی دانش آموزان باید از چه نوع استراتژی هایی بهره مند شوید. توجه نمایید که سنجش دانش آموزان در طول دوران تحصیلی بسیار با اهمیت است و جزو کارهایی است که باید حتما انجام شود حتی اگر نیاز به زمان زیادی داشته باشد.

بسیاری از معلمان از طریق سنجش پیشرفت دانش آموز خود توانسته است بهترین استراتژی های آموزشی را پیدا کنند به همین خاطر نباید از چنین نکاتی چشم پوشی کرد؛ زیرا همین موارد خیلی ساده می تواند شما را به یک معلم حرفه ای و خبره تبدیل کند.

منبع

دیدگاه‌ها ۰